سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 / Tuesday 23 April 2019
تاریخ ثبت خبر : 1394/6/11 09:08:04 | کد خبر : 22385 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فامیل های گله گیر در دیلم را بهتر بشناسیم

 فامیل های گله گیر در دیلم را بهتر بشناسیم

 

اجداد فامیل های گله گیر دیلم سه برادر بودند‍‍‍ ، به نام های : ملاعبدالعلی ، ملا عبدالمحمد و ملا عبدالنبی ، اهل محلی به نام منگشت ( مدفن امامزاده عبداله ، فرزند امام کاظم (ع) ) در  ی شمال خوزستان بودند . وجه التسمیه گله گیر اینست که کالا یا چیز خوبی را جدا کردن یا از میان جمعیتی یک یا چند نفر شایسته و برتر را انتخاب کردن به لهجه ی لری گله گیر می گویند ( یعنی منتخب یا انتخاب شده ) .

در سال 1137 هجری شمسی در زمان شاه صفی صفوی معروف به شاه طهماسب دوم قشونی به فرماندهی نادر قلی ( نادر خان افشار ) که از سرداران بزرگ آن زمان بود برای دفع سپاه عثمانی ( ترکیه کنونی ) که غرب کشور و حتی اهواز، دزفول ، مسجدسلیمان و قسمتی از بویراحمد را متصرف و قلاع و استحکاماتی ایجاد و مستقر بودند مامور گردیده بود .

قشون عثمانی در آن منطقه حدود بیست هزار نفر بود ولی نیروهای نادر فقط دوهزار نفر بودند. باتوجه به وضعیت سوق الجیشی و صعب العبور منطقه نادر تصمیم گرفت از نیرو های بومی استفاده و یاری گیرد . لذا دستور داد از میان افراد محلی ( منطقه ی منگشت ) عده ای شجاع ، اهل رزم و آشنا به جغرافیای منطقه را فراخوان و به حضور نادر آوردند و اعلام کردند که این نیروها را از بین اهل محل گله گیر ( انتخاب ) کرده ایم . این نیروها پیشاپیش سپاه نادر شبانه از بیراهه ها و مخفی گاه ها به دشمن شبیخون زدند و قلعه اصلی ( نارنج ) که بعد از تصرف به قلعه نادر نامگذاری شد را تصرف کردند . عده ای از نیروهای عثمانی مستقر در قلعه مذکور کشته ، عده ای اسیر و عده ای هم فرار کردند که بعدها توسط نیروهای نادر تعقیب ، عده ای دستگیر و عده ای نابود و تدریجاً تمام مناطق اشغالی کشور را از آنها پس گرفتند .

برای پاسداشت این همکاری ، نیروهای محلی را به حضور نادر معرفی کردند . از جمله زبدگان و سران انتخاب شده ( گله گیر  شده های محلی ) که در این همکاری از خود شهامت و شجاعت بسیار نشان داده و در راهنمایی لشکریان نادر و تصرف قلعه نقش موثری داشتند همین سه برادر نامبرده بالا که رئیس طایفه ملاهای محل و احتمالاً متولی امامزاده هم بودند به حضور نادر معرفی و به پاس این خدمت بنام گله گیر های نادر مفتخر و ریاست آن منطقه به آنان واگذار گردید .

بعد از فوت نادر و روی کار آمدن کریم خان زند و شروع  نادر زدایی و برخورد و برکناری حکام منصوب نادر ، سه برادر گله گیر بمنظور پرهیز از درگیری و رویارویی با نیروهای خان زند و اذیت و آزار آنان توسط عمال زند ، خود و خانواده همراه احشام و اغنام خویش از شامنگشت به منطقه زیدون که در آن زمان ملک عشیره بنی کعب عرب بود مهاجرت و در روستای داربهاره ساکن شدند و به سبب تامین و خرید مایحتاج خود از بندر دیلم ، با شیخ و حاکم آنجا یعنی شیخ درواش شریفاوی رئیس عشیره عرب شریفات ساکن در قلعه دیلم آشنا شدند . با این آشنایی و درک شیخ شریفات از مقام و نفوذ این برادران در منطقه بویر احمد ، از آنان دعوت کرد که از روستای داربهاره زیدون به دیلم نقل مکان نمایند و در این راستا دو خانه متعلق به خود و برادرش شیخ خاطر ( شیخ روستای بنه خاطر ) یعنی خانه کنونی حاج موسی و پاسا‍ژ محمود گله گیر را به آنها واگذار کرد .

چنین به نظر می رسد که شیخ شریفات بخاطر در امان ماندن از دسته جات لر که در آن زمان روستاهای عرب نشین زیدون و لیراوی را مورد دستبرد و غارت قرار می دادند ، برادران گله گیر را دعوت به سکونت در قلعه دیلم کرد که نتیجه هم عدم تهاجم لرهای مهاجم به دیلم شد .

نظر به اینکه برادران گله گیر دامدار و کشاورز بودند و دارای احشام و اغنام ، یکی از آنها بنام ملاعبدالعلی همراه با فرزندان و خانواده و برادرزاده ها روستای کنارکوه را تاسیس و در آن ساکن شدند و دو برادر دیگر یعنی ملاعبدالمحمد و ملاعبدالنبی و فرزند بزرگ ملاعبدالعلی یعنی ملاعبدالکریم در قلعه دیلم در خانه های اهدایی شیخ شریفات ماندند .

پس از چندی طایفه دشمن زیاری هم که از نژاد لر بویراحمدی بودند به روستای کنارکوه آمدند و در کنار گله گیر ها سکونت گزیدند . توضیح اینکه تعدادی از روستاهای لیراوی حومه دیلم آن زمان عرب نشین بودند که از مهاجرین آنسوی خلیج فارس و عربستان سعودی به این منطقه بودند که از نام معرب آن ها معلوم است مانند : ( بنه احمد ، بنه اسماعیل ، بنه خاطر ، شیخ زنگی ، بویرات ، لیلتین ، عامری ، مال شهاب ، مال سنان و ..... ) .

اینک بحول و قوه الهی شجره نامه را تکمیل و تقدیم طایفه بزرگ و محترم گله گیر می نمایم . باشد که فرزندان و نسل آینده ما با شناخت هویت و پیشینه تاریخی پرافتخار خود در ایجاد اتحاد و همبستگی فامیلی و احساس عظمت بیش از پیش در بقاء میراث کهن فرهنگی نژادی خود سعی و کوشش و مباهات نمایند . انشاءاله خداوند به همه فامیل محترم توفیق و سلامتی و سربلندی روزافزون عنایت فرماید .

انشاءاله تاریخ دیلم و لیراوی را که دایی زاده عزیزم شادروان عبدالحمید صدیقی سال ها زحمت کشیدند و از منابع تاریخی و اسناد محلی تهیه و در شرف چاپ بود لیکن عمرش وفا نکرد و آن را به اینجانب سپرد که تکمیل و بمرحله چاپ برسانم بهمین زودی منتشر خواهم نمود .

 

والسلام  -  التماس دعا

حاج محمد خلیل گله گیریان فرزند کوچک فامیل بزرگ


 

فامیل های نسبی گله گیرهای دیلم

Ø     صدیق (حاج علی ملا حسن و فرزندان )

Ø     یزدان پناه ( حاج مجید حاج محد و فرزندان )

Ø     ستارپناهی ( کل عبدالحسین و غلامحسین ملا غلامشاه و فرزندان )

Ø     کنارکوهی ( حسین کل حاجی ( بویعقوب ) و فرزندان  ، تات عبدالعلی و فرزندان )

Ø     فرید ( میرفرج و فرزندان )

Ø     روشن روان (زایرعباس اوسا علی و فرزندان )

Ø     چپ کش (مرتضی و کرم کل حسین و فرزندان )

Ø     سینایی (حاج عیسی کل غلامحسین حاج علی بیگ و فرزندان )

Ø     خادمی  ( حاج محمد آخوند ملایوسف و فرزندان )

Ø     خدامی (حاج مصطفی کل نصراله و حاج اسماعیل و فرزندان )

Ø     آردی ( زایر حسین و مبارک )

Ø     پارسا (حاج یحیی آخوند ملایوسف و فرزندان )

Ø     صالح پور (مشهدی علی تاته صالح و فرزندان )

Ø     شاکری ( فرزند شیخ ابول اوسا علی )

Ø     دیلمی ( عبدالحمید کل شیخ حسین )

Ø     تنها ( مجید کنارو و نوره کنارو )

*****************************************  

این مطلب برگرفته از وبلاگ تبار آقای سهراب گله گیریان می باشد. اعضای فامیل که علاقه دارند شجره نامه را دانلود کنند می توانند به این آدرس مراجعه نمایندwww.tabar.blogfa.com

 


پایان خبر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  حسین مانگشتی | 2 بهمن 1395 14:38:16 | ارسال پاسخ
  0
  1
  من شیخ منگشت هستم اخوزستان
  مهمان | 2 بهمن 1395 14:45:35 | ارسال پاسخ
  0
  0
  ما واجدادم ازقدیم درویش امام زاده عبدالله معروف به شاه منگشت هستیم حال بیست هزارنفری هستیم ودر شهرستان باغملک ورامهرمز وروستاهای اطراف هستیم وفامیل مانگشتی .شیخی.حاجیزاده ایم ما شیوخ امامزاده بختیاری هستیم چون امام زاده راخاک کردیم به یه گروه میگن شیخ به یه گروه میگن سید باسپاس حسین مانگشتی ۰۹۱۶۹۹۲۸۲۰۸  کانال خبری

  آپلود عکس

  محبوب ترین ها

  پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

  تبلیغات

  صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
  طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه