دوشنبه 6 خرداد 1398 / Monday 27 May 2019
تاریخ ثبت خبر : 1394/7/17 10:21:35 | کد خبر : 24692 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان
مهندس ضرغام حیدریه – مدرس دانشگاه؛

بررسی یکی از عوامل موثر در توسعه شهرستان دیلم

 بررسی یکی از عوامل موثر در توسعه شهرستان دیلم "مدل توسعه در جمهوری اسلامی، به اقتضای شرایط فرهنگی، تاریخی، مواریث و اعتقادات و ایمان این مردم، یک مدل کاملاً بومی و مختص به خود ملت ایران است."گزیده ای از سخنرانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار نمایندگان هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی

به گزارش "عصر ديلم"،    شهرستان دیلم با مساحت نزدیک به 1700 کیلومترمربع و جمعیت 31563 نفری ( براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 ) دارای 39 پارچه روستا و دو شهر ( بندر دیلم و بندر امام حسن ) می باشد. این شمالی ترین شهرستان استان بوشهر دارای برخی از ویژگی های خاص و ارزنده از قبیل : مناطق نفتی بهره گان، گره، سیاهمکان، بلندینگ نفت بوالفتح و ... ، منطقه تفریحی - گردشگری بندر حماد، منطقه ویژه اقتصادی شمال استان با رویکرد نفت و گاز، ساحل زیبای بندر دیلم و بندر امام حسن، سایت تجاری، فرودگاه امام حسن، گمرک و اسکله تجاری بندر دیلم، موقعیت استراتژیک جغرافیایی و سوق الجیشی بواسطه همجواری با سه استان کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و فارس، آثار باستانی - تاریخی و ... می باشد. چند صباحی است این خطه از میهن اسلامی در مسیر توسعه قرار گرفته، هرچند برخی از مسایل موجب کندی این حرکت گردیده که یکی از این عوامل، تکمیل نبودن چارت اداری و سازمانی نهادهای دولتی و عدم استقرار کلیه ارگان های دولتی و یا حتی نمایندگی ادارات در منطقه می باشد. لازم به یادآوری است که این مهم با توجه به گذشت قریب به بیست سال از شهرستان شدن دیلم، بسیار قابل تأمل است که در ذیل به برخی از موارد اشاره می گردد.
1. اداره منابع آب- شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر. این اداره که از زیرمجموعه های وزارت نیرو است در شهرستان دیلم به صورت مستقل و یا نمایندگی وجود نداشته و مسائل مربوط به این حوزه، تحت نظر اداره منابع آب شهرستان های گناوه و دیلم ( مستقر در شهرستان گناوه ) پیگیری می گردد. با توجه به در دست پیگیری و اجرا بودن پروژه سد چم شیر و شبکه آبیاری و زهکشی دشت های لیراوی و حیاتداوود، وجود این مجموعه که شرح وظایف بسیار گسترده ای را می تواند تحت پوشش قرار دهد سبب تسهیل توسعه شهرستان خواهد گردید. برخی از آیتم های مرتبط با این نهاد دولتی بدین شرح می باشد : نظارت بر برداشت آب از رودخانه ها، انهار و چاه ها، نظارت و کنترل بر تعیین بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها، مطالعات و انجام آزمایشات و تهیه گزارشات لازم در زمینه شناخت کمی و کیفی منابع آب منطقه، تهیه و تدوین اطلاعات مربوط به مشخصات سدها و شبکه های آبیاری و زهکشی و تأسیسات مربوطه، شناسایی اولیه مناطق مستعد برای احداث سدهای خاکی، کوتاه و بندهای انحرافی و ... .
   جهت درک اهمیت موضوع ذکر یک مثال اجرایی لازم به نظر می رسد بدین صورت که جهت هرگونه سرمایه گذاری در اراضی شخصی و یا دولتی، اخذ استعلام و اعلام نظر این مجموعه لازم می باشد فلذا شخص سرمایه گذار می بایست به شهرستان همجوار مراجعه و پس از بازدیدهای میدانی و بررسی های صورت گرفته از سوی کارشناسان آن مجموعه، مجوزات لازم صادر گردد که این موضوع یقیناً موجب افزایش هزینه سرمایه گذاری در منطقه ( مخصوصاً به لحاظ زمانی ) می شود.
2. اداره تعاون روستایی. این اداره که از زیرمجموعه های وزارت جهاد کشاورزی محسوب می گردد نیز در شهرستان دیلم به صورت مستقل و یا نمایندگی وجود نداشته و مسائل مربوط به این حوزه، تحت نظر اداره تعاون روستایی شهرستان های گناوه و دیلم ( مستقر در شهرستان گناوه ) پیگیری می گردد. برخی از شرح وظایف این مجموعه نیز بدین شرح می باشد : مراقبت و نظارت مستمر و حسابرسی شرکت ها و اتحادیه های شبکه تعاونی روستایی، تهیه و تولید و فروش نهاده های کشاورزی ( کود، سم و ... ) و ماشین آلات و لوازم حرفه ای مورد نیاز اتحادیه ها و شرکت های تعاونی روستایی و کشاورزی و اعضاء آن ها، ارائه تسهیلات بانکی و اعتباری و تشکیل شرکت های اعتباری خرد در سطح روستا، توسعه کمی و کیفی شبکه تعاونی ها، تهیه استانداردها و شاخص های توسعه آموزشی و ... .
   شهرستان دیلم با سطح زیرکشت بیش از سی هزار هکتار (گندم و جو دیم)، سایت پرورش میگو بویرات، مجتمع پرواربندی گوساله بویرات، واحدهای پرورش مرغ گوشتی، قایق های صیادی بندر امام حسن، اسکله صیادی و شناورهای مربوطه در بندر دیلم، شرکت های تعاونی روستایی، تعاونی های تولید و ... نیاز مبرم به ارائه خدمات فوق الذکر را حس می کند. به عنوان مثال یکی از علل عدم استقرار مرکز خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی در شهرستان دیلم نیز همین موضوع می باشد. شایان ذکر است این مجموعه در ارائه برخی خدمات به روستائیان عزیز همچون تهیه و توزیع انواع مواد سوختی و فرآورده های نفتی، آرد، بذور گندم و جو و ... تأثیرگذار می باشد.
3. اداره حفاظت محیط زیست. این اداره که زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران می باشد نیز همچون دو ارگان فوق الذکر در شهرستان دیلم به صورت مستقل و یا نمایندگی وجود نداشته و مسائل مربوط به این حوزه، تحت نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های گناوه و دیلم ( مستقر در شهرستان گناوه ) پیگیری می گردد. این مجموعه نیز یکی از مؤثرترین نهادهای مرتبط با توسعه پایدار بوده و در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشغول به فعالیت می باشد. از مهمترین وظایف این نهاد می توان به تهیه و تدوین ضوابط و استاندارد های زیست محیطی، گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی در زمینه محیط زیست، گسترش آگاهی زیست محیطی، نظارت مستمر بر بهره برداری از منابع محیط زیست، اعمال نظارت و دخالت قانونی برای پیشگیری و منع ورود آلاینده ها به منابع زیست محیطی، صدور مجوزات لازمه برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ کشاورزی و سکونتگاه های انسانی و ... اشاره نمود.
   به منظور بیان اهمیت اجرایی این مجموعه می توان به این موضوع اشاره نمود که جهت اجرای کلیه طرح های کشاورزی، صنعتی، گردشگری، توسعه شهری و روستایی، آموزشی و ... می بایست به این اداره مراجعه و مجوزات لازمه را اخذ نمود که مسلماً اگر اداره موصوف در شهرستان مستقر گردد زمینه سرعت بخشیدن در سرمایه گذاری و توسعه شهرستان را فراهم خواهد نمود.
   برخی مجموعه های دیگر را نیز می توان نام برد که در شهرستان وجود نداشته همچون اداره اوقاف و امور خیریه و یا در سطح نمایندگی  می باشند همچون شرکت پخش فرآورده های نفتی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، امور عشایر و ... . فلذا انتظار می رود جهت تسهیل در سرمایه گذاری و توسعه همه جانبه شهرستان دیلم، برنامه ریزی و همکاری لازم از سوی مقامات ارشد استانی به منظور فراهم نمودن شرایط لازم جهت استقرار این ادارات و ارتقاء سطح نمایندگی های موجود، صورت گیرد. روزهای پرفروغ تر برای ایران اسلامی و استان دارای پتانسیل بوشهر را آرزومندیم.

 

 


پایان خبر

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
مهمان | 18 مهر 1394 17:30:38 | ارسال پاسخ
0
12
با تشکر ویژه از مهندس عزیز
حسن اکبری | 19 مهر 1394 00:40:43 | ارسال پاسخ
0
11
احسنت بر شما جناب استاد ضرغام حیدریه
علی احمدی | 19 مهر 1394 14:57:43 | ارسال پاسخ
0
10
با امید رای آوری جنابعالی در انتخابات مجلس.
علی رشیدی | 21 مهر 1394 16:41:14 | ارسال پاسخ
0
9
ما از شما استاد بزرگوار حمایت خواهیم کرد
شمال استان | 22 مهر 1394 16:34:33 | ارسال پاسخ
0
9
مهندس ضرغام حیدریه به امید و یاری خدا و اتحاد شمال استان موفق خواهید شد
حسین | 6 آبان 1394 00:11:51 | ارسال پاسخ
0
3
تو ایتری ولا اگر ملت قدرت بدونن
یار قدیمی | 12 بهمن 1395 08:07:08 | ارسال پاسخ
0
0
درود درود درود درود
احمد | 12 بهمن 1395 08:08:25 | ارسال پاسخ
0
1
واقعا حیف که شما رای نیاوردید ولی چهارم شدن برای بار اول بین بیست کاندید عالی بود
علی شعبانی | 23 بهمن 1395 14:41:23 | ارسال پاسخ
0
0
مرحبا حیدریه خومونکانال خبری

آپلود عکس

محبوب ترین ها

پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

تبلیغات

صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه