دوشنبه 6 خرداد 1398 / Monday 27 May 2019
تاریخ ثبت خبر : 1394/8/9 17:13:59 | کد خبر : 26076 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان
ضرغام حیدریه – مدرس دانشگاه

بخش ریگ الگویی از اقتصاد مقاومتی

بخش ریگ الگویی از اقتصاد مقاومتی امید است مطالب ارائه شده جرقه ای را در اذهان مسئولین و دلسوزان استان بوجود آورد که برنامه ریزی و تمهیدات لازمه جهت احیاء و توسعه بیش از پیش این خطه زرخیز استان عزیزمان بوشهر را در دستور کار خویش قرار دهند.

به گزارش عصردیلم، "اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد."
                                   "بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار دانشجویان 16/5/91"

شهرستان گناوه دارای دو بخش مرکزی و ریگ می باشد. بخش ریگ این شهرستان شمالی استان بوشهر، دارای 750 کیلومترمربع مساحت و 21 پارچه روستا می باشد که در دهستان رود حله و با مرکزیت روستای "چهار روستایی" واقع گردیده اند. شهر ریگ با جمعیت 5619 نفری (براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390) مرکز بخش ریگ و در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی بندر گناوه واقع می باشد. بخش ریگ از شمال به بخش مرکزی گناوه، از شرق به شبانکاره، از جنوب به رودخانه حله و از غرب به خلیج فارس محدود می شود.
در علم اقتصاد چهار حوزه کلی صنعت و معدن، تجارت و بازار، کشاورزی و توریسم بسیار حایز اهمیت می باشد و چنانچه از تعاریف مختلف و گوناگون اقتصاد مقاومتی نیز برداشت می گردد، منطقه جغرافیایی که در هر چهار حوزه فوق الذکر حرفی برای گفتن داشته باشد را می توان به عنوان الگویی در زمینه اقتصاد مقاومتی معرفی نمود.
بخش ریگ در مبحث صنعت با دارا بودن یک شهرک صنعتی به مساحت 87 هکتار، از وضعیت مناسبی برخوردار است. شایان ذکر است که بالغ بر 37 واحد صنعتی در زمینه های مختلف اعم از نیروی متحرکه، فلزی، برق و ... در شهرک مذکور فعال می باشند. یکی از پروژه های صنعتی با اهمیت و حساس در این بخش، سیکل ترکیبی گناوه است که در زمینی به مساحت 42 هکتار و با اشتغال زایی چند صد نفری، در زمینه تولید انرژی فعال می باشد. از پتانسیل های دیگر در مبحث صنعت و معدن، وجود ماسه دریایی و معادن سنگ نمک در بخش ریگ است که هنوز جایگاه اقتصادی واقعی این معادن درک نگردیده است.
در حوزه تجارت و بازار که سبقه بندر ریگ به روزگاران بس طولانی می رسد و دوران آبادانی این بندر که در دوره صفویه آغاز شده بود تا اواسط دوره حکومت کریم خان زند ادامه یافت (1193-1163). اهمیت بندر ریگ تا حدی بود که پس از بروز اختلال در وضع تجاری کمپانی هند شرقی به سبب هجوم افاغنه، این شرکت سعی کرد در آنجا ایستگاهی تأسیس کند و نماینده نیز به بندر ریگ فرستاد اما مسئله به علت تحریکات و ضدیت هلندی ها بی نتیجه ماند (کرزن، ج 2، ص 484) تا اینکه سرانجام کمپانی هند شرقی انگلیس در این بندر دایر و بعداً به بوشهر منتقل شد (حمیدی، 1373 ش، ص21). این بندر در گذشته نیز به علت وجود خورهای "غراب" و "هوله"، لنگرگاه مناسبی برای کشتی های تجارتی و بازرگانی بادبانی بوده است. هم اکنون نیز با وجود بیش از 130 فروند موتور لنج، گمرک، جاده های مواصلاتی، سایت تجاری و ... از پتانسیل بالایی جهت احیاء رونق گذشته برخوردار می باشد. خوی تجارت و بازرگانی از قدیم الایام در ساکنین و بومیان این منطقه وجود داشته است.
در زمینه صنعت نوپای توریسم (البته نوپا در استان بوشهر) نیز بخش ریگ از قابلیت های مناسبی برخوردار می باشد. از مناظر طبیعی و خدادادی آن می توان به رودخانه حله، جزیره میرمهنا، جزیره مستر، دامنه کوهپایه های زاگرس در ضلع شرقی بخش، سواحل ماسه ای خلیج فارس و ... اشاره نمود که هر کدام به نوبه خود دارای جاذبه هایی برای اکوتوریسم (طبیعت گردی) برخوردار می باشند. به علت سبقه تاریخی بندر ریگ (قدمت این بندر به قرن شانزدهم میلادی می رسد) و روستاهای اطراف، آثار باستانی و مراکز فرهنگی- مذهبی متعددی در منطقه وجود دارد که در راستای توسعه صنعت توریسم منطقه می بایست مدنظر قرار گیرد. آثار، مراکز و ابنایی همچون : حسینیه خان (با شماره ثبت 2708 به عنوان یک اثر ملی ایرانی اسلامی)، برج خان، قدمگاه حضرت عباس(ع) و ... . فرهنگ ریشه دار اهالی و ساکنین این بخش نیز ستودنی و خاص می باشد که در این زمینه نمی توان از مراسمات خاص عزاداری اباعبداله الحسین (ع) و ایام محرم، ذکر نام ننمود به طوری که هر ساله مشتاقان امام حسین (ع) و یارانش را جهت بهره مندی از این مراسمات معنوی و علی الخصوص تعزیه، به این منطقه می کشاند.
بخش ریگ در حوزه کشاورزی و زیر بخش های مربوطه اعم از دام، طیور، زراعت، آبزیان و ... نیز دارای پیشینه ای پر بار و همچنین پتانسیل های فراوانی در حال حاضر می باشد. به طوری که در گذشته از مراکز تولید انگور (کوهک)، انجیر (ریگ و جزیره) و رطب، خرما، گندم و جو (اکثر روستاهای این بخش) تولید مازاد بر مصرف ناحیه از طریق رودخانه به دریا و از دریا بوسیله کشتی های بادبانی به مناطق غربی حاشیه خلیج فارس صادر می شده است. هم اکنون نیز وجود 6000 هکتار جنگل، 50000 هکتار مرتع، سه سایت پرورش میگو، واحدهای صنعتی و سنتی پرواربندی گوساله، بره، گاو شیری و مرغداری گوشتی، سبزی و صیفی کاری و ...، تولیدات بیشمار و متنوعی در این حوزه را در پی داشته است. صید و صیادی در آب های نیلگون خلیج فارس را نیز نباید فراموش نمود که توانسته در بندر ریگ، روستاهای جزیره شمالی، جزیره جنوبی و ... اشتغال زایی مناسبی (مستقیم و غیر مستقیم) بوجود آورد.
مع الوصف هر چند مطالب ارائه شده بسیار سطحی و مختصر می باشند اما امید است جرقه ای را در اذهان مسئولین و دلسوزان استان بوجود آورد که برنامه ریزی و تمهیدات لازمه جهت احیاء و توسعه بیش از پیش این خطه زرخیز استان عزیزمان بوشهر را در دستور کار خویش قرار دهند. متولیان ذیربط می توانند در انجام این مهم، نکات و مسائل مطروحه در ذیل را نیز مورد توجه و عنایت خویش قرار دهند.
1-    توسعه زیرساخت های دریانوردی و تجارت همچون توسعه بارانداز گمرک، اسکله جهت پهلوگیری و تخلیه بار موتور لنج ها و ... .
2-    ارتقای گمرک بندر ریگ و ارائه تخفیفات گمرکی.
3-    ایجاد و توسعه امکانات به منظور رونق صید و صیادی.
4-    ایجاد صنایع وابسته به محصولات دریایی مانند : سردخانه های صنعتی، کارخانه های بسته بندی و فرآوری و ... .
5-    احیاء و رونق کشاورزی در روستاهای بخش ریگ با اقداماتی از قبیل : اعطاء حقابه مربوطه از رودخانه حله، تحت پوشش قرار گرفتن بخشی از اراضی زراعی و باغی تحت شبکه آبیاری سد رئیسعلی دلواری، سرمایه گذاری در زمینه اجرای زهکش های اصولی در اراضی و ... .
6-    ایجاد و توسعه صنایع وابسته به محصولات باغی، زراعی و ... اعم از سردخانه، کشتارگاه های صنعتی دام و طیور، کارخانه های کنسرو سازی و ... .
7-    مهیا نمودن زیرساخت های مناسب به منظور توسعه صنعت توریسم همچون احداث هتل ها و کمپ های استقرار گردشگران، ترمینال های مسافربری زمینی و دریایی، پارک های جنگلی و ... .
8-    از آنجا که بندر ریگ فاقد هرگونه مرکز آموزش عالی می باشد، تأسیس این نوع مراکز نیز ضروری به نظر می رسد.
9-    اجرای پروژه های وابسته به نفت و گاز از قبیل پتروشیمی، صنایع پایین دستی آن و ... چرا که زمینه و شرایط لازمه برای اجرای اینگونه طرح ها در بخش ریگ فراهم می باشد.
و ... .

ضرغام حیدریه مدرس دانشگاه


پایان خبر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  دانشجو | 10 آبان 1394 01:33:25 | ارسال پاسخ
  0
  6
  استاد گرانقدر تشکر میکنم. امید است پیروز انتخابات شوید اقای ضرغام حیدریه
  علی | 10 آبان 1394 21:53:26 | ارسال پاسخ
  0
  5
  درود بر حیدریه جوان
  از دیلم | 13 آبان 1394 14:56:56 | ارسال پاسخ
  0
  3
  جالب بود و کامل
  بازیار | 27 آبان 1394 21:50:36 | ارسال پاسخ
  0
  1
  استاد سلام. بنده نیز از شما حمایت خواهم نمود
  یار قدیمی | 12 بهمن 1395 08:05:42 | ارسال پاسخ
  0
  0
  درود درود درود درود  کانال خبری

  آپلود عکس

  محبوب ترین ها

  پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

  تبلیغات

  صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
  طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه