دوشنبه 6 خرداد 1398 / Monday 27 May 2019
تاریخ ثبت خبر : 1395/3/1 15:52:22 | کد خبر : 30843 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان
ضرغام حیدریه _ مدرس دانشگاه

ارتباط رئیس مجلس دهم و رئیس دولت دوازدهم

ارتباط رئیس مجلس دهم و رئیس دولت دوازدهم

به گزارش عصردیلم،

قبل از هفتم اسفندماه و برگزاری انتخابات پرشور دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در زمانی که تب و تاب ثبت نام چهره های شاخص شروع شده بود و تعدادی از اصولگرایان سابق در لیست امید قرار گرفتند و برخی از اصلاح طلبان در سخنرانی های خود از کد واژه های اصولگرایی بهره می جستند، کمتر کسی دل در گرو این مهم داده بود. اما پس از برگزاری دور دوم انتخابات و با روشن شدن تکلیف 290 کرسی مجلس شورای اسلامی دوره دهم، داغ ترین و حساس ترین سرفصل
 سیاست داخلی، انتخاب هیات رئیسه همین مجلس است.

دکتر علی لاریجانی گزینه ای است با پس زمینه اصولگرایی که در زمان ثبت نام، مستقل بودن را انتخاب نمود اما در ادامه مورد حمایت لیست امید و اصلاح طلبان نیز قرار گرفت.

دکتر لاریجانی با انتخاب این رل در این برهه از زمان و با عملیاتی کردن شیوه اعتدالی، هم خود و هم سایرین را در برزخی قرار داده است به طوری که هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان تاکنون نمی دانند که می خواهند به ایشان رای دهند یا که خیر. حتی موضوع تا آنجا مبهم است که شاید تمامی گروه ها به ایشان رای دهند و شاید هیچ گروهی اعم از چپ، میانه و راست به ایشان رای ندهند؛ نه از آن جهت که پتانسیل ایشان برای ریاست قوه مقننه کمتر از سایرین است بلکه به دلیل رقابت ایجاد شده، در صورتی که در حال حاضر تمامی گروه ها بر این موضوع واقفند که هیچ شخصی جامع الشرایط تر از ایشان برای این منصب وجود ندارد.


دکتر محمدرضا عارف گزینه ای اصلاح طلب معتدل، سرلیست گروه پیروز پایتخت در انتخاب اخیر و فداکار و مصلحت اندیش انتخابات ریاست جمهوری گذشته، وضعیتی روشن تر از دکتر لاریجانی در باب ریاست مجلس دهم را دارا می باشد به طوری که حداقل نزدیک به هفتاد درصد لیست امید راه یافته به مجلس، حامی بی چون و چرای ایشان هستند اما این تعداد کافی نیست و در رقابت با دکتر لاریجانی و یا در رقابت سه سویه با دکتر لاریجانی و گزینه احتمالی سوم (اصولگرایان) شکست خواهند خورد. بدین صورت که اگر دو گزینه عارف و لاریجانی به رقابت در صحن علنی بپردازند، مسلما با گرایش اصولگرایان به سمت دکتر لاریجانی، دکتر عارف پیروز رقابت نخواهد بود. اگر سه گزینه عارف، لاریجانی و کاندیدای اصولگرایان به رقابت بپردازند؛

در دور اول هیچکدام از بزرگواران موفق به کسب اکثریت مطلق آراء نخواهند شد و با مشخص شدن عیار واقعی هر گروه در دور اول، بی تردید اصولگرایان که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند از دکتر لاریجانی حمایت نموده و این ائتلاف در دور دوم اکثریت نسبی را به خود اختصاص خواهد داد.


مع الوصف در صورت پیروزی هر یک از این دو چهره ملی سوالی در اذهان پیش خواهد آمد که آیا فرد بازنده رقابت، در مجلس به عنوان یک نماینده عادی به فعالیت خود ادامه خواهد داد؟ نظر نگارنده این دست نوشته " خیر " می باشد. بر این اساس رقابت دکتر روحانی و بازنده انتخابات هیات رییسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در انتخابات ریاست جمهوری آینده جذاب خواهد بود. چرا که دکتر عارف حاضر به پذیرش دکترین فداکاری (92)، شکست(95) و فداکاری (96) نخواهد بود، موید این مطلب پالس هایی است که در چند روز اخیر از سوی برخی چهره های شاخص اصلاح طلب ارسال می گردد. دکتر لاریجانی نیز در صورت عدم حمایت قاطعانه اصولگرایان در این عرصه، حاضر به همکاری و کناره گیری به نفع کاندیدای آن طیف در انتخابات ریاست جمهوری آینده نخواهد بود و رقابت با هر دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب را بر خواهد گزید. حال باید منتظر ماند و دید که کدام چهره، کامل کننده پازل سه تکه ی رقابت سال 96 دکتر روحانی، دکتر احمدی نژاد و ... خواهد بود.


پایان خبر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  معلم | 3 خرداد 1395 04:47:23 | ارسال پاسخ
  0
  2
  سلام ودرود بر جناب دکتر حیدریه. از این تحلیل کوتاه وبسیار زیبا ومنطقی سپاسگذارم
  علی | 3 خرداد 1395 19:37:15 | ارسال پاسخ
  0
  2
  احسنت بر دکتر
  حسین | 4 خرداد 1395 19:30:43 | ارسال پاسخ
  0
  2
  احسنت
  دانشجو | 5 خرداد 1395 00:45:45 | ارسال پاسخ
  0
  0
  جناب دکتر حیدریه به نظر من عارف رییس خواهد شد
  امید | 19 خرداد 1395 11:50:48 | ارسال پاسخ
  0
  0
  به میدان آمدن احمدی نژاد در دور آینده خیلی بعید است
  یار قدیمی | 12 بهمن 1395 08:27:29 | ارسال پاسخ
  0
  0
  درود درود بر ضرغام حیدریه عزیز  کانال خبری

  آپلود عکس

  محبوب ترین ها

  پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

  تبلیغات

  صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
  طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه