سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 / Tuesday 23 April 2019
تاریخ ثبت خبر : 1396/2/19 08:53:46 | کد خبر : 45829 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان
یادداشت/ سید محمد مهدوی

مدیریت شهری تخصص می خواهد

مدیریت شهری تخصص می خواهد هر کسی با هر میزان علم و دانش و با هر تخصصی معمولا ایده هایی برای توسعه شهر و کشور در ذهن دارد که این ایده ها بدون داشتن دانش مدیریت شهری کافی نیست.

به گزارش عصر دیلم،  به دلیل ملموس بودن برخی مصائب و مشکلات شهری افراد مختلف هرکدام از ظن خویش، مسائل شهری را درک نموده و طبیعتا راهکارهایی را نیز در ذهن دارند.

یکی از پذیرفته ترین مدل های برنامه ریزی در شهرها، مدل برنامه ریزی مشارکتی و استفاده از نظر و ایده شهروندان است، این موضوع تا اینجای کار هیچ مشکلی ایجاد نمی کند چرا که نظر افراد جمع بندی شده و مشکلات مطرح می گردد و این موضوع برنامه ریز را در کشف پیچیدگی های شهر یاری می دهد.

اما اگر قرار باشد یک یا چند ایده و نظر از همین شهروندان که تخصصی در برنامه ریزی شهری ندارند ملاک عمل قرار گیرد، قطعا از نگاه تخصصی و علمی به شهر دور شده ایم. اگر به گذشته مدیریت شهری در اغلب شهرهای کشور و خصوصا شهر دیلم برگردیم، دلیل برخی ناملایمات و بی برنامگی ها و مشکلات مشخص می شود.

عمر کوتاه تک دوره ای شهرداران دیلم، نوعی عدم وجود تخصص شهری در اغلب مدیران شهری از گذشته تا به حال در این شهر وجود داشته و دارد.

 جالب آنجاست که اغلب افراد،  دانش آموختگان رشته های مهندسی و عمران را متخصص شهر قلمداد می نمایند و این دید عوامانه به شهر و مدیریت شهری، همواره آبستن مشکلات دیگری را در شهر موجب می شود.

مدیر شهری باید با اصطلاحات برنامه ریزی، روش های برنامه ریزی و تصمیم گیری شهری، طرح های شهری آشنایی کامل داشته باشد و بدون این شناخت از شهر و برنامه ریزی شهری، مدیر غیر متخصص نه تنها کاری از پیش نمی برد بلکه اغلب موجب بوجود آمدن مشکلات بیشتر برای شهر می شود.


یکی از اقداماتی که اینگونه افراد انجام می دهند و معمولا از سوی عوام  هم در کوتاه مدت پذیرفته می شود، نگاه تک بعدی و  پروژه ای به شهر است. مثلا یک مدیر که هدفش حول آسفالت معابر شهری است یا هدف مدیری که احداث چند پروژه مشخص شهری است.  


در برنامه ریزی شهری از این مقوله با عنوان شهردار یا مدیر" ماشین سیاسی" یاد می شود. مدیر به عنوان ماشین سیاسی به دلیل ناتوانی در توسعه و برنامه ریزی شهر و نیز میل به مورد توجه واقع شدن یک یا چند پروژه شهری را که بیشتر نمود دارد دنبال می کند، فارغ از اینکه آیا این پروژه نیاز اصلی شهر است یا خیر و متاسفانه شهر ما دیلم عزیزمان در بیشتر مواقع گرفتاراین سوء برداشت و نگاه نامتجانس شده است.

 سید محمد مهدوی

 


پایان خبر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی  کانال خبری

  آپلود عکس

  محبوب ترین ها

  پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

  تبلیغات

  صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
  طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه