چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 / Wednesday 24 April 2019
تاریخ ثبت خبر : 1396/9/18 10:49:53 | کد خبر : 46593 | نسخه چاپی | ارسال به دوستان
علیرضا بدخشان کارشناس ارشد مشاوره و آموزش خانواده؛

رشته پزشکی در حال نابودی استعدادهای جوانان کشور است

رشته پزشکی در حال نابودی استعدادهای جوانان کشور است امروز دبیرستان های نمونه و تیزهوشان و غیر انتفاعی های معتبر به دبیرستان های رشته تجربی تبدیل شده اند و البته در این مدارس خبری از آموزش واقعی نیست بلکه این مدارس بیش از مدارس دیگر مکان آمادگی دانش آموزان برای شرکت در کنکور و رسیدن به رشته پزشکی است.

به گزارش عصر دیلم،  امروز بالعکس گذشته، چرا تمام دانش آموزان درس خوان برای ادامه تحصیل متقاضی رفتن به رشته علوم تجربی هستند؟

 

چرا در یک دبیرستان نمونه یا یک دبیرستان استعداد های درخشان در مقابل 10 کلاس 30 نفری رشته تجربی، تشکیل حتی یک کلاس ده پانزده نفری رشته ریاضی یا رشته انسانی مشکل است؟!

 

به واقع امروز دبیرستان های نمونه و تیزهوشان و غیر انتفاعی های معتبر به دبیرستان های رشته تجربی تبدیل شده اند و البته در این مدارس خبری از آموزش واقعی نیست بلکه این مدارس بیش از مدارس دیگر مکان آمادگی دانش آموزان برای شرکت در کنکور و رسیدن به رشته پزشکی است.

 

اگر از تمام دانش آموزان برتر کشور سوال شود که می خواهید در چه رشته دانشگاهی ادامه تحصیل دهید؟ تقریبا پاسخ تمام آن ها یکی است؛ "رشته پزشکی" ؛  البته در این میان استثنا هم پیدا خواهد شد! و ظرفیت پذیرش چند نفر به این رشته ها ایجاد شده؟

 

در مدارس کشور یک سونامی عظیم برای ورود به رشته تجربی برای  صف رشته پزشکی تشکیل شده به نظر شما نیروی عظیم این سونامی از چه چیست؟

 

پاسخ روشن است:
این نیرو نتیجه درآمد هنگفت غیر منطقی پزشکان و اختلاف در آمد ظالمانه و نفرت انگیز این قشر با سایر اقشار جامعه بخصوص قشر مهندسی است.

 

وزارت بهداشت و درمان خود در راس مافیایی است که مانع افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پولساز گروه پزشکی می شود، مافیایی انحصار گرا که جز اندیشه حفظ بازار درمان مصلحت دیگری را برای جامعه نمی بیند.

 

پزشکان اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی چنان تمام تلاش خود را از بامداد تا شامگاه در کار تجارت درمان به کار می گیرند که پژوهش جدی در این حوزه بی معنی است و کشور ما به کار گیرنده روش های درمانی دست دوم و سوم کشورهای پیشرفته است.

 

سیستم پزشکی ایران، فقط بدنبال درمان درآمدزا برای خود است و برنامه خاصی برای پیشگیری کم هزینه ندارد!

 

ساختن یک کشور نیازمند پرورش همه استعداد ها از جمله تربیت دانشمندانی در رشته های علوم پایه و مهندسی و پژوهش های گسترده در تمام حوزه هاست.

 

امروزه همه می دانیم تمام دستاوردهای رشته های پزشکی حاصل تحقیقات بنیادی رشته های علوم پایه و تحقیقات کاربردی علوم مهندسی است. اگر این دستاوردها از علم پزشکی گرفته شود، پزشکی به هزار سال پیش برگشت خواهد کرد.

 

اگر امروز پزشکان دستگاه های ام آر آی، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، دستگاه های احیا در اتاق های مراقبت  ویژه و انواع لیزرها و صده ها دستگاه دیگر که حاصل تلاش دانشمندان علوم پایه و مهندسی است را در اختیار نداشته باشند برای پزشکی چه باقی می ماند؟ و به چه عصری بازگشت خواهیم کرد؟


چرا یک پزشک در کشور ما بر خلاف تمام دنیا دهها و حتی صدها! برابر یک معلم یا یک مهندس حقوق می گیرد؟

 

هیچ فکر کرده اید که چرا دانشحویان مهندسی کشور ما از طرف کشورهای آمریکایی و اروپایی جذب و بورس می شود و هیچگاه کشورهای پیشرفته در صدد جذب دانشجویان پزشکی ما نبوده اند؟ زیرا آنها می دانند که جامعه به دست  دانشمندان علوم پایه و مهندسان فنی ساخته می شود و اگر کشور به خوبی ساخته شود سطح رفاه و  بهداشت بالا خواهد رفت و نیاز به پزشک و دارو کاهش خواهد می یابد.

 

در کشور ما پزشکان به مردم  تلقین می کنند که آن ها با جان انسان ها سر و کار دارند، اما در کشور های پیشرفته باور این است که بدون آموزش و پرورش پیشرفته، بدون غذای سالمی که کشاورزان تولید می کنند و بدون خانه امنی که کارگرها و مهندسان می سازند جان آدمی امنیت ندارد و جامعه پر از آسیب جسمی و روانی می شود و یا اگر پاکبان ها شهر ما را پاک نکنند چنان بیماری و ناپاکی در شهر سرایت می کند که همه بیمار خواهند شد و آنگاه از پزشک و دارو چه کاری بر می آید؟!

 

آیا با چنین روندی وضعیت دانشگاههای صنعتی کشور مانند دانشگاه شریف چگونه خواهد شد؟ آیا سال های بعد حرفی برای گفتن دارند؟!

 

البته فراموش نکنیم:

 وقتی در کشوری، پزشکان در رأس مشاغل قرار گیرند و مهندسین و معلمین آن در فلاکت و بیکاری، به این معنی است که آن کشور با همان شتابی که از عمران و آبادانی دور می شود، به بیماری و بدبختی نزدیک تر می گردد.

 

 علیرضا بدخشان کارشناس ارشد مشاوره و آموزش خانواده


پایان خبر

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی  کانال خبری

  آپلود عکس

  محبوب ترین ها

  پربازدیدترین هاپربحث ترین ها

  تبلیغات

  صفحه نخستآرشیولینکستاندرباره ماتماس با ماRSS
  طراحی و پشتیبانی : پویاسامانه